wooSozlesme

Kurulum

wooSozlesme Wordpress Kurulumu

wooSozlesme'yi satın alma sürecinden sonra size gönderilen e-posta adresinden yada https://gurmewoo.com/hesabim/indirmeler/ adresinden eklentiyi indirip. Wordpress->Eklentiler->Yeni Ekle kısmından indirdiğiniz eklentiyi seçip yükleme işlemini yapabilirsiniz. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Eklentiyi Etkinleştir butonunu kullanarak eklentiyi aktif hale getirin. Dosya adınızın sonuna (1),1 vb ifadelerin olmadığından emin olunuz. Eklentinin woosozlesme.zip şeklide indirilip yüklenmesine dikkat ediniz aksi takdirde çalışma problemler yaratabilecektir.

wooSozlesme'nin çalışabilmesi için sisteminizde wooCommerce eklentisinin kurulu olması gerekmektedir.

Sabit Tanımlar

Sözleşmelere Sabit Alanların Eklenmesi

Sözleşmeler->Sabit Tanımları kısmında sözleşmelerde kullanmak istediğiniz sabit içerikleri ekleyebilir ve sözleşme oluşturma motorunda bu içerikleri sürekli kullanabilirsiniz. Örnek firma isminiz , firmanın adresi gibi. Sözleşmelerinizi oluşturmadan bu alan ihtiyacınız olan bilgileri girmenizde fayda var.

wooCommerce Sözleşme eklentisi sabit içerik tanımları

Şablonlar

Şablon Oluşturma

wooSozleşmeye sözleşme eklemek Wordpress'te yazı sayfa oluşturmak kadar kolay. İlk kurulumda iki tane örnek sözleşme ile beraber geliyor. Mesefeli Satış Sözleşmesi ve Kullanıcı Sözleşmesi. Sözleşme Şablonlar->Ekle kısmından yeni sözleşme ekleyebilir Sözleşme Şablonları kısmından var olan sözleşmelerinizi görüntüleyip düzenleyebilirsiniz. Sözleşmelerde kullanabileceğiniz üç tip değişken tür grubu bulunmaktadır.

  1. Kullanıcı Değişkenleri
  2. Sipariş Değişkenleri
  3. Kullanıcı Değişkenleri

Kullanılabilir değişkenler gruplanmış bir şekilde sözleşme oluşturma sayfasında sağ tarafta gözükmektedir. Kullanılan değişkenler sözleşme oluşturma zamanında gerçek değerleri ile değiştirilip sözleşme çıktısı bu değişiklikten sonra oluşturulur ve kayıt edilir. Kullanmak istediğiniz değişkene tıklayıp sözleşme metnine ekleyebilirsiniz.

wooCommerce Sözleşme Tanımlamaları

Şablonlarda Döngü Kullanımı

Bazen sözleşme şablonlarında dizi ve döngü kullanımı ihtiyacı olabiliyorr örnek vermek gerekirse sipariş satırlarındaki ürünlerin gösterimini yapmak aşağidaki örnek kod gibi benzer döngüler kurabilirsiniz.

{foreach from=$Siparis.line_items item=SiparisSatiri} 
	{$SiparisSatiri.quantity} adet x {$SiparisSatiri.name} 
{/foreach}

Sözleşme İşlemleri

Eklenti kurulumundan sonra sol yönetim menüsünde Sözleşemeler->Sözleşmeler bağlantısı ile daha önce eklenmiş örnek sözleşmelere ulaşabilir ayarları kontrol edebilirsiniz.

Yeni bir sözleşme eklemeden önce bir sözleşme şablonunuzun olduğundan emin olun.

Sözleşme Ekleme İşlemleri

Sözleşmeler->Sözleşmeler menüsündeki sol alanı kullanarak yeni bir sözleşme ekleyebilirsiniz

Sözleşmenin tanımlayıcı adı sadece yönetici tararafından görüntülenir

Açıklama

Sözleşme nin müşteriler ve kullanıcılar tarafından görüntülenen metni. Örnek: Mesafeli Satış Sözleşmesi

Şablon

Sözleşemeyi oluşturmak için kullanılacak şablon. Yeni şablon eklemek için Sözleşme Şablonlar->Ekle kısmını kullanabilirsiniz.

Tür

Sözleşme Kullanıcı Bazlı Sözleşme yada Satış Bazlı Sözleşme türlerinde olabilir. Kullanıcı sözleşmeleri Kullanıcı Kayıt formunda satış sözleşmeleri ise Ödeme kısmında kullanıcıya gösterilir

Zorunlu Mu?

Eğer bu seçenek aktif hale getirilirse sözleşme gösterildiği form için kabul edilme zorunluluğu getirir ve sözleşme kabul edilmeden form kayıt edilmez. Sipariş ise sipariş tamamlanmaz kullanıcı ise kullanıcı kaydı yapılmaz.

Şablon Kullanılsın Mı?

Eğer bu seçenek işaretlenirse sözleşme görüntüsüne sitenin tema bileşenleride katılır footer , header gibi. Bu seçeneğin pasif olması daha avantajlıdır. Bazı temalarda problem yaratabilir.

wooCommerce yeni sözleşme ekleme

Sözleşme Önizlemesi

Eklediğiniz sözleşmeleri ad kısmını üzerine gelip çıkan Önizleme butonunu kullanarak türüne göre Kullanıcı yada örnek bir sipariş seçerek şablondaki değişkenlerin oluşturduğu örnek çıktıyı görüntüleyebilirsiniz.

wooCommerce kullanıcı sözleşmesi örneği

Kullanıcı Sözleşmesi

Kullanıcı sözleşmeleri olarak belirtilen sözleşmeleriniz wooCommerce ve WordPress kayıt formlarında gözükecektir.Kayıt işleminden sonra sözleşme sisteme kayıt edilir ve kullanıcının hesabım bilgilerinde görüntülenebilir.

wooCommerce kullanıcı sözleşmesi

Satış Sözleşmeleri

Sözleşmeler kısmından tür olarak satış sözleşmesi olarak seçilmiş sözleşmeler wooCommerce ödeme sayfasında ödeme butonundan önce kullanıcıya gösterilir. Bağlantı şeklinde gösterilen sözleşme kısmına tıklanınca açık metin kullanıcıya gösterilir. Ödeme işlemi sonrasında sisteme kayıt edilir ve müşteriye sipariş tamamlanma e-posta ile bir kopyası ulaştırılır.

wooCommerce Mesafeli Satış Sözleşmesi Örnek

Kayıtlı Sözleşmelere Ulaşım

Kayıt edilen sözleşmeleri kullanıcılara,müşterilerinize ulaştırmak için birden fazla yöntem kullanılmaktadır.

Yönetici Tarafından

Site yöneticisi olarak oluşturulan sözleşmeleri Sözleşmeler->Kayıtlı Sözleşmeler menüsünden geriye dönük ulaşabilirsiniz.

wooCommerce Sözleşme Eklentisi Kayıtlı Sözleşmelerin Görünümü

E-Posta Yolu İle

Satış sözleşmelerinde sipariş oluşturulduktan sonra müşteriye gönderilen e-postada kabul ettiği sözleşmelerin bilgileri gönderilir.

wooCommerce Sözleşme Eklentisi Sipariş Sözleşme Görünümü

Üyelik Sayfalarından

Kullanıcı Sözleşmeleri

Kullanıcılar kabul ettiği sözleşmeleri Kullanıcı Hesap (wooCommerce ön tanımlı gelen my-accout sayfaları) sayfasındaki Kayıtlı Sözleşmelerim kısmında görüntüleyebilir.

Kullanıcı Sözleşmeleri

Satış Sözleşmeleri

Müşteriler satış kısmında onayladıkları sözleşmeleri de sipariş detayındaki tabloda görüntüleyebilir.

Siparişte Onaylanan Sözleşmeler Ön Bilgilendirme Formu Mesafeli Satış Sözleşmesi