wooParasut

Kurulum

wooParasut Kurulumu

wooParasut'u satın alma sürecinden sonra size gönderilen e-posta adresinden yada https://gurmewoo.com/hesabim/indirmeler/ adresinden eklentiyi indirip. Wordpress->Eklentiler->Yeni Ekle kısmından indirdiğiniz eklentiyi seçip yükleme işlemini yapabilirsiniz. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Eklentiyi Etkinleştir butonunu kullanarak eklentiyi aktif hale getirin. Dosya adınızın sonuna (1),1 vb ifadelerin olmadığından emin olunuz. Eklentinin wooparasut.zip şeklide indirilip yüklenmesine dikkat ediniz aksi takdirde çalışma problemler yaratabilecektir.

wooParasut'ün çalışabilmesi için sisteminizde wooCommerce eklentisinin kurulu olması gerekmektedir. Ayrıca Paraşüt API entegrasyonunun yapılabilmesi için https://apidocs.parasut.com/ sayfasındaki yönergeleri takip ederek API bilgileriniz talep etmeniz gerekmektedir.

Temel Ayarlar

Eklenti kurulumu tamamlandıktan ve aktifleştirildikten sonra Wordpress sol menüsüne eklenti Paraşüt logosu ile yerleşmektedir. İlk ayarları yapıp eklentimizi kullanmaya başlayabiliriz.wooParaşüt->Ayarlar kısmına gelip gerekli ayar bilgilerini girişini yapmanız gerekmektedir.

wooCommerce paraşüt temel ayarlar

API Bilgileri

Client ID, Client Secret ve Callback Url adresleri Paraşüt yönergelerindeki işlemleri yaptıktan sonra Paraşüt ekibi tarafından size gönderilecektir. Gönderilen bu bilgileri ilgili alanlara girmeniz gerekiyor.

Firma No

Entegrasyonun sağlanacağı firmanın numarası bu bilgiye Paraşüt'e giriş yaptıktan sonra url kısmındaki numaradan ulaşabilirsiniz.

wooCommerce paraşüt firma ayarları

Giriş Bilgileri

Giriş bilgileri kısmlarına Paraşüt ekranına giriş yaparken kullandığınız e-posta ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

İlk entegrasyon ayarlarını yaptıktan sonra kullanımda işlerimizi kolaylaştıracak ayarları yapabiliriz

Ürünler/Hizmetler Ayarlar

Eklediğinizi wooCommerce ürünlerinin yada hizmetlerinin otomatik Paraşüt malzemeler kısmına oluşturulmasını istiyorsanız bu işarete seçebilirsiniz. Otomatik senkronize aktif edilmezse Fatura oluşturma özelliğinde malzeme Paraşüt'e oluşturulur.

Paraşüt Woocommerce malzeme ayarları

Malzemeleri wooCommerce->Ürünler detay kısmında sağ metabox menülerinde çıkan wooParasut menüsü ile senkronizasyon işlemlerini manuelde yapabilirsiniz.

Malzeme kayıt işlemini tamamladıktan sonra Paraşüt'e otomatik malzeme bilgisi oluşturulur.

Müşteri Cari Ayarları

e-Ticaret sitenizden sizden alış veriş yapan müşterilerinizi Paraşüt tarafına cari olarak oluşturabilmek için gerekli olan ayarları burdan yapıyoruz. Cari oluşturabilmek için bazı alanlar gerekiyor bu alanları hangi meta bilgilerinden alınması gerektiğini bu kısımdan seçebilirsiniz. Özel alanları eklemek için Checkout Field Editor yada GurmeWoo'un wooFatura woocommerce fatura eklentisi ni kullanabilirsiniz.

woocommerce paraşür cari ayarları

Müşteri Türü Meta Alanı

  • Müşteri Türü Meta Alanı: Firma türü seçimi için kullanılır ödeme sayfasında selectbox şeklinde yerleştirilmesi iyi olur. Değer seçeneği person yada company olmalıdır.
  • Vergi No Meta Alanı: company türündeki müşterileri için zorunlu alandır.
  • Vergi No Meta Alanı: company türündeki müşterileri için zorunlu alandır.
  • T.C Meta Alanı: Müşterinin t.c kimlik bilgisi person türü için zorunlu alandır.

Checkout Field ile yapılan örnek aşağıdaki gibidir.

checkfield editör örneği

Kasalar Bankalar

Eklenecek...

Faturalar

Otomatik Tahsilat Ekleme

Oluşturulan faturalar için otomatik tahsilat eklenmek isteniyorsa bu seçenek seçilebilir. Otomatik tahsilat eklenecek kasa Kasalar/Bankalar kısmından seçilebilir. Yeni kasa açmak için Paraşüt arayüzünü kullanmanız gerekmektedir.

Faturaları e-Fatura Olarak Oluştur

Oluşturulan faturaların otomatik e-Fatura olarak kesilmesini istiyorsanız bu seçeneği işaretlemeniz gerekmektedir.

wooCommerce Paraşüt e-Fatura Entegrasyonu

Faturanın Oluşturulması

Sipariş detaylarındaki sağ meta kutucuklarında görünen wooParasut kutucuğunu kullanarak faturayı oluşturabilir iptal edebilir çıktısını alabilirsiniz.

wooParasut ile oluşturulan faturanın sipariş görünümü

wooCommerce den paraşüte oluşturulan faturanın ekran görüntüsü